Rugó — autó
Spirálrugó —
Spirálrugó: hasznos információ
Hogyan ismerjük fel a spirálrugó meghibásodását
Amennyiben a jármű kormányozhatósága romlott, és menet körben folyamatos kopogást hall, elképzelhető, hogy a spirálrugó meghibásodott. A hibát azonnal el kell hárítani, ellenkező esetben a futómű más részei is meghibásodhatnak. Ha a rugó részben elvesztette rugalmasságát, és nem cserélik ki időben, végül menet közben is eltörhet, ami sokkal komolyabb következményekkel jár.
A rugó meghibásodása szemrevételezéssel azonosítható. Ugyanakkor jobb megoldás, ha a vizsgálatot szakszervizben végzik, a megfelelő berendezések segítségével.
Ebben az esetben a vizsgálat a következőképpen zajlik:
- Alaposan öblítse át az alkatrészt.
- A rugó részletes vizsgálata annak meghatározására, hogy vannak-e mechanikai sérülések.
- Az alkatrész hosszának megmérése. Amennyiben rövidebb a szükségesnél, a rugót ki kell cserélni.
- A rugó merőleges eltéréstől való ellenőrzése. Amennyiben az érték meghaladja az 1,5 fokot, az alkatrészt azonnal cserélendő.
A rugók állapotát minden karbantartás alkalmával ellenőrizni szükséges. Az alkatrészek átlagos élettartama 200-250 ezer kilométer. A rugókat kötelező cserélni amikor a lengéscsillapító cseréjére kerül sor, valamint amikor egy baleset alkalmával az autó első és hátsó tengelye megsérül.
A következő jelekből észlelheti, hogy a spirálrugó ellenőrzése szükséges:
- vezetés közben a karosszérián kopogás hallható;
- az autó első része néhány centiméterrel lehajlik vagy felemelkedik;
- a jármű balra vagy jobbra húz;
- amennyiben kézzel lenyomja a motorháztetőt, fel és le mozog, vagy dőlve marad;
- a jármű leereszkedett.
A spirálrugó meghibásodásának okai
A rugó először is normál elhasználódása miatt veszítheti el rugalmasságát. Az alkatrész attól is meghibásodhat, ha a tekercsek egymáshoz dörzsölődnek. Amikor az autó túl van terhelve, a rugók maximálisan összenyomódnak, ami mechanikai sérülésükhöz vezet. Forgácsolódás, repedés és egyéb sérülések is előfordulnak az útról felverődő kövek miatt. Az autó rendszeres túlterhelése, vagy az egyenlőtlen útfelületen való közlekedés a rugó magasságának csökkenését eredményezi. A megnövekedett páratartalom és az olvadó vegyi anyagok korróziót eredményeznek.
A spirálrugó javítása és cseréje
Amennyiben az alapos vizsgálat alapján a rugók működőképesek, és nincs szükség a cseréjükre, cserélje ki a jobb és baloldali rugót. Ennek abban az esetben van értelme, amennyiben csak egy személy használja a gépkocsit, illetve nem teherszállításra használják az autót. Az alkatrészek cseréjének nyomán az a rugó, amely az utasoldalon nem volt megterhelésnek kitéve, a vezető oldalára kerül.
A spirálrugó készlet cseréjéhez speciális berendezések kellenek, így a cserét jobb a szervizben végezni.