Kipufogó dob — autó
Kipufogó dob —
Kipufogó dob: hasznos információ
A hátsó kipufogódob/hangtompító meghibásodásai
- mechanikai hatások következtében kialakult sérülések a kipufogódobon;
- az egymáshoz csatlakoztatott elemek kilazulása;
- elhasználódás, vagy fizikai sérülések miatti kipufogó gumibak problémák;
- a rendszer nyomáscsökkenése;
- az alkatrész élettartamának lejárta, szigetelés problémák, lyukas kipufogó csövek.
A kipufogódob meghibásodásának jelei
- A kipufogócső zajszintje megnő a jármű használata közben;
- a kipufogó gázok más alkatrészeken is áthaladnak a kipufogócső mellett;
- észrevehető mértékben csökken a motor teljesítménye.
A kipufogódob meghibásodásának okai
- közúti baleset, vagy fizikai hatások miatt bekövetkezett mechanikai sérülések;
- az alkatrész élettartamát meghaladó használat;
- korrózió megjelenése;
- gyenge minőségű üzemanyag használata;
- kipufogó rezgéscsillapítók meghibásodása.
Diagnosztika
A kipufogó acél (alumínium ötvözettel bevont) részének körülbelüli élettartam két-három évre tehető. Az élettartam lejárta után nem ajánlott a további használata. A perforált, eldugult kipufogócsövek csökkentik a kipufogódob kapacitását, mivel a kipufogógázok a meghibásodott csövek miatt nem tudnak megfelelően távozni a rendszerből. Ennek következtében megnő a nyomás a csövekben, ami a motor hőmérsékletének emelkedéséhez vezet.
A gépjármű kipufogó rendszerét - preventív jelleggel - ajánlott 50000 kilométerenként ellenőriztetni. A sportos vezetési stílus és a gyenge minőségű utakon történő használat gyakoribb ellenőrzést tesz szükségessé.
A kipufogódob javítása és cseréje
A kisebb mechanikai sérülések, illetve a kipufogódobon található kisebb repedések hegesztéssel kijavíthatók. A hegesztéses javítás csak időleges megoldást nyújt a problémára, ezért ajánlott a meghibásodott alkatrészt minél előbb kicseréltetni.
A sérült alkatrész cseréjéhez először csak le kell választani kipufogódobot a tartóbilincsekről, és az oxidációs katalizátor rögzítőiről. Ezt követően ki kell venni, a tartó gumibakokat, a rezgéscsillapítókat, az oxidációs katalizátort, majd végül a kipufogódobot. Az egész folyamat nem tart sokáig, ha követi ezeket a lépéseket és óvatosan jár el. A kipufogórendszer működésének helyreállításához gyakran az is elég, ha megfelelően csatlakoztatjuk a kipufogódobot.
A kipufogódob beszerelése fokozott figyelmet igényel, ugyanis a kipufogó a gépjármű működése közben erősen felmelegszik, ezért szakszerűtlen beszerelés esetén károsíthatja a körülötte lévő alkatrészeket. Éppen ezért fontos, hogy ellenőrizzék a kipufogódob elhelyezkedését is a tartóbakokon, és a tartó karokon. Az is rendkívül fontos, hogy a kipufogódob ne érjen hozzá a mellette lévő egyéb alkatrészekhez.